Virüs nedir? Nasıl bulaşır? Zararları nelerdir?

Virüs nedir? Nasıl bulaşır? Zararları nelerdir?

Bu makalemde sizlere virüsün ne olduğunu nasıl bulaştığını ne gibi zararlara yol açtığını anlatacağım...

Öncelikle virüs nedir sorusuna cevap verelim.

Virüs sözlük anlamı olarak zararlı olarak tanımlanır. Biyolojik virüsler vardır birde bilgisayar virüsleri vardır. Her ikiside birbirine benzer. Biyolojik virüsler canlılara bulaşır; bilgisayar virüsleri ise sanal alemde dolaşan bilgisayarlara veya diğer sistemlere zarar veren küçük yazılımlardır.
Virüsler nasıl bulaşır?

Bilgisayar virüsleri, biyolojik virüsler gibi çoğalır ve bulaşır. Nasıl insana virüsler kirli bir ortamdan veya başka bir insandan bulaşıyorsa; bilgisayar virüsleri de diğer bilgisayarlara, bilmediğimiz, güvenmediğimiz yerlerden indirilen dosyalardan veya CD-DVD, Flash belleklerden bulaşır. Biyolojik virüslere karşı önlemler alınırsa bulaşması engellenir. Bilgisayar virüslerinde de önlemler alınırsa bulaşım engellenir. Nedir bu önlemler? Bilgisayarımızda antivirüs programı olması gerek ve bu antivirüsün güncel olması gerekir. Güvenmediğimiz yerlerden veya insanlardan dosya kabul etmemeliyiz. Bİlgisayara taktığımız medya ortamları açılmadan önce virüs taramasından geçirilir. Her hafta tam sistem taraması yapılır. Güvenlik duvarları açık halde olmalıdır. Eğer bu önlemleri alırsak virüslerin bilgisayarımıza girmesini engelleyebiliriz.


Zararları nelerdir?

Virüsler bilgisayarlara çok ciddi zararler verebilirler. Bilgisayarımızdaki dosyaları ve klasörleri silebilir, işletim sistemlerine zarar verebilir; çökertebilir, sistem donanımlarını yakar; çalışmaz hale getirirler. Bilgisayarımızdaki bütün belgeleri çalabilir, bastığımız her tuşu kaydedebilirler. Böylelikle banka hesaplarımız, sosyal ağlarımız başkalarının eline geçmiş olur.


Bir önceki yazımız

Facebook yeni bildirim alanını göremiyormusun, çözümü kindir.nette

Facebook Yeni Bildirim Alanı Gözükmüyor mu?
Etiketler:
Güncelleme:

.
Yorum Yaz
 
 
 
YAZAR HAKKINDA

2 yıldır kindir.net' de editörlük ve yazarlık yapan Fatih YAZICI aynı zamanda .net geliştiricidir. Yazılım dünyasında kendisini C# ile göstermeye çalışmaktadır

Eklediği Yazı ve Programlar

 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil