Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırsınız?

Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırsınız?

Merhaba kindir.net takipçileri, bu yazımda sizlere bilgisayarlarınızı nasıl hızlandıracağınızı kolay bir şekilde anlatacağım.

Gün geçtikçe kullandığınız işletim sistemi hantallaşmaktadır ve bu hantallaşma sonucunda bilgisayarınız çok ağır bir şekilde çalışmaktadır. Bu da sinirlerinizin bozulmasına neden olabilir!

Lafı hiç uzatmadan hemen işlemleri anlatmak istiyorum.

İlk kuralımız birinci maddedir!

  • 1. Masaüstünüzü temiz tutmalısınız! Bilgisayarınızın masaüstünde fazla dosya veya klasör barındırmayınız. Aksi taktirde bilgisayarınız ilk açıldığında masaüstü geldiği zaman acayip derecede hantal bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • 2. Kullanmadığınız dosya veya klasörleri yardımcı programlarla kaldırın! Nedir bunlar? Mesela CCleaner, Advanced System Care gibi yazılımlarla temizlik işlemi yapabilirsiniz. Bu iki yazılımı bağlantılardan indirebilirsiniz.
  • 3. Disk birleştirme! Komut ekranını yani CMD' yi açın. Komut olarak CHKDSK yazın ve entera basın. İşlemler bitene kadar bekleyin. Aynı zamanda Windows' un kendi içerisinde yer alan disk birleştiriciyi açın ve işletim sisteminin kurulu olduğu sürücüyü birleştirin.
  • 4. Windows arama kısmına "msconfig" yazın ve çıkan programı açın! Açılan pencerede "Başlangıç" sekmesine gelin ve başlangıçta çalışan programlar listelenecektir. Bu programların gereksiz olanlarının yanındaki "Tik" işaretini kaldırın ve "Tamam" deyin.

Bu maddeleri uyguladığınız zaman bilgisayarınızda gözle görülür bir hızlanma olacaktır. 1. madde çok önemlidir! Masaüstünüzü temiz tutun. Bilgisayarınızın açılışı hızlanacaktır.

Bu gibi basit ve kısa işlemler sonrasında bilgisayarınız hantallıktan kurtulacaktır. Gayet basit işlemlerdir. Herkes kolay bir şekilde yapabilir.

Bir önceki yazımız

İnternet tarayıcınıza bulaşan eklentilerden kurtulmak istiyorsanız buyrun

Tarayıcılardaki eklentilerden kurtulmanın yolları
Etiketler: bilgisayar temizliği, bilgisayarı hantallıktan kurtarma, windows hızlandırma, bilgisayar hızlandırma, bilgisayarı nasıl hızlandırırım,
Güncelleme:

.
Yorum Yaz
 
 
 
YAZAR HAKKINDA

2 yıldır kindir.net' de editörlük ve yazarlık yapan Fatih YAZICI aynı zamanda .net geliştiricidir. Yazılım dünyasında kendisini C# ile göstermeye çalışmaktadır

Eklediği Yazı ve Programlar

 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil