Bios Pili Resetleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bios Pili Resetleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba sayın takipçilerimiz ve ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda sizlere Bios pili nasıl resetlenir onu anlatacağım...

Bazen bilgisayarımız açılırken hata verir; saatlerce açmaya çalışırısınız. Kabloları kontrol edersiniz. Ama bir türlü çare bulamazsınız. Unutmayın ki arkadaşlar Boot hatalarının birçoğu Bios pilinden kaynaklanır.

Resetleme nasıl yapılır?

Arkadaşlar bilgisayarı kapatın. Fişini çekin.Kesinlikle bilgisayar fişte takılı iken işlem yapmayın; ben çok zararını gördüm. Sonra ise elinizle bir metal parçasına veya toğrağa dokunun. Neden mi? Çünkü vücudunuzda statik yük vardır. Bu statik yük Ram' e yada diğer donanımlara zarar verebilir. İsterseniz özel bilekliklerden de alabilirsiniz.

Şimdi ise fişi çektik, statik yükü boşalttık. Sıra Bios pilini çıkarmaya geldi. Bios pilinin yerini bilmeyenler;

Bios pili budur. Anakartınızın üstüne bakın böyle bir pil görürsünüz.

Bios piline bakın; üstte bir tırnak var. O tırnağı ileriye itin ve pili attırın. Böylelikle pili çıkardık. Ama sivri aletlerle çıkarmaya çalışmayın veya çok dikkatli olun; alet pilden kayıp anakartı çizebiliyor. Daha önce başıma bir kaç kez geldi.

Şimdi ise pili 5-10 dakika kadar yerine takmayın boşta dursun.5 -10 dk geçti şimdi pili yerine güzelce takın. Bilgisayarı başlatın. Gördüğünüz gibi saat ayarı, tarih ayarı sıfırlanmış. Bu ayarlamaları tekrar yapın.

Artık Bios pilimiz resetlendi. Ama resetleme yaptığınız halde hatalar gitmediyse yeni bir pil alın. Yeni bir pil 1-2 TL civarındadır.

Hepnize iyi saatler diliyorum...


Bir önceki yazımız

Windows 7 ve XP' de modeli bilinmeyen donanımların sürücülerini bulmak aslında çok kolay bir iş... Yazımızı okuyun.

Donanım Kimliği Numarası İle Sürücü Bulma
Etiketler:
Güncelleme:

.
Yorum Yaz
 
 
 
YAZAR HAKKINDA

2 yıldır kindir.net' de editörlük ve yazarlık yapan Fatih YAZICI aynı zamanda .net geliştiricidir. Yazılım dünyasında kendisini C# ile göstermeye çalışmaktadır

Eklediği Yazı ve Programlar

 
 
YORUM YAZ
 

   
YORUMLAR | 4 Yorum
 • #4

  Ya bios pilini cikArdim taktim boot menu fllash belegi gormuyor ona care varmi

  Derya 27 Ekim 2015 tarihinde yazmış
 • #3

  biyoz pilinden önce bilgisayarın biyoz ekrenına şlifdre koymuştum pilini çıkarttım 5 dsakika beklesim ve taktım sonra biyoz şifremi birkaç kez yanlış girdim ve şimdi biyoz şiremi kabul etmiyor neyapmaliyim bildiğniz bir bot programı varmi(lg 140 wın 7 notebok) için

  mahmut 15 Kasım 2014 tarihinde yazmış
 • #2

  bios pilinden önce bilgisayarın bios ekrenına şlifdre koymuştum pilini çıkarttım 5 dsakika beklesim ve taktım sonra bios şifremi birkaç kez yanlış girdim ve şimdi bios şiremi kabul etmiyor neyapmaliyim bildiğniz bir bot programı varmi(lg 140 wın 7 notebok) için

  mahmut 15 Kasım 2014 tarihinde yazmış
 • #1

  ben bios güncelledim bilgisayar açılmıyor ne yapmalıyım

  ismail 11 Mart 2012 tarihinde yazmış
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil