Dikkat! Google şifrelerinizi kaptırmayın

Dikkat! Google şifrelerinizi kaptırmayın

Cryptolocker kabusu yeniden hortladı. Dünya genelinde büyük tehlike saçan bu trojan türü şimdide Google drive üzerinden kullanıcıların hesaplarını ele geçirmek için hayata geçti. E-posta hesabınıza gelecek olan bir mesajla tüm Google hesaplarınızı kilitleyip şifrelerinizi kolayca çalabiliyorlar. Siz siz olun her yere bilgilerinizi girmemeye özen gösterin yoksa kaybedersiniz.

Cryptolocker'ı kısaca hatırlatmak istiyoruz. FBI Virus, Police Central e-crime Unit Virus, Department of Justice Virus gibi virüsleri piyasaya çıkartan gruplar tarafından yayılan Cryptolocker, dünya genelinde en tehlikeli virüs türlerinden biri haline geldi ve virüs literatürüne girdi. Cryptolocker kullanıcının dosyalarını kilitleyip gizlemesini sağlıyor buraya kadar herşey güzel gibi gözüküyor. Kullanıcının kilitlediği dosyaları açmak için ise Fidye isteniyordu. İş burdan sonra kötüleşiyor. Dosyalarının engelini kaldırmak isteyen kullanıcı Fidye istendiği görünce çoktan iş işten geçmiş oluyordu.

Yeni nesil Cryptolocker virüsününde ise çalışma prensibi biraz daha farklı ama yine can alıcı nitelikte. Daha önce hesabının hacklendiği sanılan arkadaşınızdan bir e-posta alıyorsunuz ve e-postanın içeriğinde 'Seninle bir belge paylaştım, Google Drive’ı kullanarak yazıyı açın' yazısı yazıyor. Bu e-postanın eklerinde bir link bulunuyor ve kullanıcı bu linke tıklayıp Google Drive üzerine yönlendiriliyorsunuz. Aslında yönlendirildiği sanılan site Google Driver'ın sahtesi. Gerçek siteden farklı olmayan bu siteye girdiğinizde ister istemez hemen kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi girmek istiyorsunuz. Bu yöntemi geliştirenlerin amacıda bu zaten. Böylece şifre bilgileriniz ellerine geçiyor.

Bu sistemle sadece Google hesaplarını değil diğer firmalara ait bilgilerinizide ele geçirebiliyorlar.

Siz siz olun e-postalardan gelen iletilerdeki linklere tıklayıp bilgilerinizi girmeyin veya iki kez düşünerek girin.

Bir önceki yazımız

GTA 5 ön siparişleri başladı

GTA 5'in ön siparişleri alınmaya başlandı
Etiketler: şifre çalıcı trojanlar, hesap çalan trojanlar, google şifrelerinizi çaldırmayın,

Güncelleme: 1399 Okunma
.
Beğen Yorum Yaz
 
 
 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil