GTA 5 İnceleme

GTA 5 İnceleme

Açık dünya oyunlarını hepimiz biliriz. Bu tarzın en başarılı yapımınında şüphesiz Gta serisi olduğunuda tüm kullanıcılar bilir. İşte şimdi inceleyeceğimiz oyunda serinin son oyunu olan Gta 5. Daha çıkmadan rekorlara imza atan yapım çıktığı andan itibarende rekor kırmaya devam etti. 250 milyon dolar maliyetle yapılan oyun şuana kadar 1 milyar dolar gelir barajını aştığını açıkladı. Bu bukadar kısa zamanda yapılan en büyük gelir. Şimdi bakalım yapım denildiği kadar başarılımı ve oyun detayları neler.

gta 5

Oynumuz Los Santos şehrinde geçiyor. Şehrimiz o kadar iyi yapılmış ki tüm detayları görmeniz mümkün. Aklınıza gelebilecek herşey düşünükmüş. Mesela şehirde bir çok aktivite yapan insan görmeniz mümkün. Spor yapanlar, konuşanlar, yürüyenler gerçek şehir hayatından hiçbir farkı yok. Hatta belki daha iyi. Grafiklerde müthiş. Grafiklerin güzellikleri en çok çim detaylarında belli oluyor. Çok harika bir gölgelendirme detayı var. Tüm oluşturulan karakterlerin ve cisimlerin detayları çok iyi tasarlanmış. Oyunda normal yolda yürüyen bir adamın bile yüzüne baktığınızda bu detaylandırmanın ne kadar iyi yapıldığını görmek mümkün.

gta 5

Aynı zamanda parçacık detayıda çok iyi tasarlanmış. Çatışma sırasında her hangi bir araç patladığı zaman parçalanma detaylarının ne kadar başarılı olduğunu göreceksiniz. Oyunda harita büyüklüğüde oldukça yüksek. Özellikle eski oyunlarına bakacak olursak yaklaşık 6 kat daha büyük bir haritamız var. Bu haritayıda sadece kara olarak düşünmeyin. Su altı dünyasıda oyuna eklenmiş. Çok iyi su altı efekleri bulmamızda mümkün. Grafiklerdeki bu başarının başka eşi benzeri olduğunu düşünmüyorum. Şuana kadar yapılan tüm oyunlardan daha iyi ve sağlam grafiklere sahip.

gta 5

Grafikler ne kadar başarılı ise selerde aynı oranda başarılı yapılmış. Özellikle çatışmalarda selerin başarısının ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Sanki bir film izliyormuş gibi bir his veriyor. O kadar başarılı sesler var. Oynanış konusuna gelirsek, o da müthiş. Aklınıza gelen herşeyi yapmanız mümkün. Oyunda bulunan vahşi doğayla şehir yaşamını ayırma özelliği sizi çok etkileyecek. Görevlerden sıkıldığınız zaman oyunda bulunan aslan, ayı gibi birçok hayvanı avlayabilirsiniz. Veya golf yapabilirsiniz. Yada eğer deniz seviyorsanız denize gidip tüple dalma imkanınız bulunuyor. Yani gerçek dünyada yapamadığınız şeyleri bile yapmanız mümkün.

gta

Bunun yanında oyunda bulunan birçok aracıda kullanabilirsiniz. Oyun araç konusunda çok fazla seçenek sunuyor. Tanklar, motorlar, arabalar, deniz taşıtları ve daha birçok araç oyunda mevcut. Karakter özelliklerimizde çok iyi tasarlanmış. Kullanabileceğimiz üç ayrı karakterimiz var. Üçününde özellikleri birbirinden farklı. Oyunda bir tuşla anında diğer karaktere geçebileceğiz. Üstelik bu karakterlerde hayata devam ettiği için geçiş sırasında kendinizi nerde bulacağınızı hiç tahmin edemiyorsunuz. Mesela geçiş yaptığımız karakter polisten kaçıyorsa kendimizi birden polisle mücadele ederken bulabiliyoruz. Veya diyelimki karakterimiz sevgilisiyle buluşmuş. Geçiş yaptığımızdan birden kendimizi sevgilimizin yanında bulabiliyoruz.

gta 5

Oyunda çatışmalarda çok iyi tasarlanmış. Eski oyunlarda ki gibi gerçek dışılık yok. Vurulma efekleri yaralanmalar hepsi çok iyi yapılmış. Özellikle silahların nesnelere verdiği zararlar çok etkileyici. Mesela bir arabaya ateş ettiğinizde çok detaylı bir mermi deliği görmeniz mümkün. Oyun bu kadar iyi olunca satış rekorlarıda kırması gayet normal oluyor. Türkiye'ye geldiğinde direk stoklar tükenmiş ve yeni parti oyunlar şipariş verilmişti. Bu derecede bir oyun olunca bu rakamlar az bile. Bana kalırsa şuana kadar yapılmış en iyi oyun. Tek kötü haber ise daha pcye çıkacağı kesin değil. Yapımın neden pc konusunda böyle davrandığı tartışılır. Ama bu oyun pcye gelse dahi elinizdeki pc nin çok iyi olması lazım ki böyle bir oyunu kaldırabilsin. Oyunun şuan ki satış fiyatlarıda biraz yüksek. Şuan 220 tl gibi bir fiyatı var. Ama eğer bir oyuna para vericekseniz o oyun bu olmalı. Şimdilik konsol kulanıcılarına iyi oyunlar

Bir önceki yazımız

ShootMania Storm İnceleme

ShootMania Storm İnceleme
Etiketler:
Güncelleme:

.
Yorum Yaz
 
 
 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil