İki işletim sistemi kurmanın faydaları -1-

İki işletim sistemi kurmanın faydaları -1-

Günden güne gelişen teknoloji bilgisayar dünyasını kökünden değiştirecek yeniliklerle birlikte geliyor. Eskiden bir işletim sistemi kaldıran sistemleri zor bulurken günümüzde 2 veya daha fazla işletim sistemi kaldırabilen sistemler geliştirildi. Günümüzdeki işlemciler gibi bazı bilgisayar bileşenlerinin gelişmesi, artan ihtiyaçlara göre işletim sistemi kurma gereksinimlerinide değiştirebiliyor.

Yani dilerseniz Windowsu ve Linux aynı sabit disk üzerine kurarak, kullanma imkanınız var. Çok fazla indirme yapıp, diskinizin kapasitesini bitiremiyorsanız, birden fazla işletim sistemi kurabilirsiniz. 100gb lık bir disk başlangıç için yeterlidir. 100 gb'ı bölümlere ayırarak her iki bölümede farklı işletim sistemi kurmanız mümkün. İki işletim sistemi kurmanın kullanıcılara ne gibi fayda sağladığı öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızı bir gözden geçirin.

Bir bilgisayar kullanıcısı olmak istiyorsanız farklı işletim sistemleri hakkında temel bilgiyi almanız gerekir. Yani Windows olsun, Linux veya Mac işletim sistemlerine sahip sistemler olsun, hepsini rahatlıkla kullanmanız gerekir. Kendini geliştirmiş bir sürücü gibi düşünün, bu sürücü araç kullanmak için marka, model seçer mi? Tabi ki hayır. Bir bilgisayar kullanıcısıda kesinlike işletim sistemi seçmemelidir. Hepsinden biraz bilgi birikimi alarak, başının çaresin bakabilmelidir. Bu yüzden bu işletim sistemlerini sabit diskinize ayrı ayrı kurarak, kullanabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Birde başka avantaj ise, sisteminizin aniden sorun çıkarttığını ve format atma gereği duyduğunuzu düşünün. Bu sırada önemli işlemlerinizi o anda yapamaz, format atmayı beklersiniz. İşte bu aşamada sisteminizde yedek bir işletim sistemi olsaydı, işlemlerini oradan yaparak, önemli olan görevleri bitirmiş olurdunuz. Daha sonrada format atarak, işinizi halledebilirdiniz.

Tek işletim sistemine sahip bilgisayarlar çöktüğünde verilerinizi kurtarmak biraz zor ve zahmetlidir. Ancak iki işletim sistemine sahip bilgisayarınız olsaydı, sağlam olan işletim sisteminden girip, çöken işletim sisteminin bulunduğu klasörleri görebilir, yedekleyebilirdiniz.

Bir önceki yazımız

Eski bilgisayarları en iyi şekilde değerlendirme yöntemleri nelerdir

Eski bilgisayarları en iyi şekilde değerlendirme yöntemleri
Etiketler:
Güncelleme:

.
Yorum Yaz
 
 
 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil