Neden Orjinal Oyun Almalıyız?

Neden Orjinal Oyun Almalıyız?

Gün geçtikçe daha da büyüyen dijital sektörün en önemli ve eğlenceli bölümü olan oyun üretimi ve dağıtımı artık daha çok kitleye hitap etmektedir.

Her geçen gün daha da büyüyen oyun sektörünün ise en büyük düşmanı korsan olarak oyun oynanmasıdır. Hatta bazı oyun yapım şirketleri bu yüzden iflas bayrağını bile çekti.

Düşünün, bir oyun yapım şirketisisiniz ve güzel bir oyun geliştirdiniz. Oyununuz dünya çapına yayıldı ama bir sorun var! Çoğu oyuncu üretmiş olduğunuz oyunları korsan oynuyor! Ne oluyor sonrasında? Bünyenizde çalıştırdığınız geliştiricilere para ödemekte zorluk çekiyorsunuz. Büyük bir firmasınız ıvır zıvır birçok giderler var. Bunları ödemekte zorlanıyorsunuz. Sonrasında ise düşünüyorsunuz kara kara; acaba iflas bayrağını çeksek mi diye...

Siz olsanız ve böyle bir durumla karşı karşıya gelseniz ne düşünürsünüz? Zor bir durum değil mi?

İşte oyun geliştirme firmalarıda böyle durumlara düşebiliyor. Çünkü dünyada oyun sektörü gittikçe korsan hale dönüşmeye başlıyor. Hele ki de bizim ülkemizde korsan oyun dağıtımı haddinden fazla! Böyle olunca ne oluyor peki? En basit örneği; oyunlar Türkçe olarak piyasaya sunulmuyor. Şöyle bir ülkeye bakarsak emin olun orjinal oyun alan oyuncuların sayısı ülke nüfusuna göre parmakla gösterilir derecede az...

Oyunlar üretilirken büyük emekler harcanmaktadır. Örneğin bir oyun 1 yıl gibi bir sürede didin tırnak içerisinde zor bir şekilde geliştirilmektedir. Bu oyunu orjinal almamak, korsan kullanmak en büyük haksızlıktır! Hırsız durumuna düşüyorsunuz korsan oyun oynayarak! Bir yazılım geliştirici olarak bu durumu gayet iyi anlıyorum.

Oyun sektörü ile ilgili bazı korsan yüzdelerini de sizler için sunayım.

Ubisoft açıklamalarına göre PC korsan oyun oranı %95! Yani 100 TL' lik bir oyunda oyunu geliştiren firma 5 TL kar edebiliyor ancak! Türkiye' de ise bu oran tahmini olarak yine %90 civarındadır.

Korsan oyun oynamak ekonomiye en büyük zarardır.

Dijital sektörün en büyük düşmanıdır korsan oyun.

Korsan oyun ile orjinal oyun arasındaki farklar ise şöyledir,

 • Korsan oyun oynadığınız taktirde her an korsan yazılım suçundan ceza yiyebilirsiniz. Ama orjinal oyunda böyle bir konu söz konusu değildir.
 • Orjinal oyunlarda online oynama zevkini tadabilirsiniz.
 • Korsan oyunlarda online oynama gibi bir lüx yoktur.
 • Korsan oyunlarda bilgisayarlarınızın izlenme durumu söz konusudur. Oyunu kıran hackerlar bilgisayarınızı bu oyun aracılığı ile izleyebilirler. Ama orjinal oyunda böyle bir durum söz konusu değildir.

Orjinal oyun kullanırsanız oyunu yapan şirketin ekonomisi daha da büyür, böylelikle daha güzel projelerle karşımıza çıkarlar.

Bir önceki yazımda da Steam indirimlerinden bahsetmiştim. Buradan ulaşabilirsiniz.

Steam' de şuan 3 paket sigara parasına oyun satılıyor! İndirime girdi.

3 paket sigara mı daha önemli yoksa orjinal oyun mu?

KORSAN OYUN EN BÜYÜK KUL HAKLARINDANDIR! ÇÜNKÜ HIRSIZLIKTIR...

Bir önceki yazımız

Google'ın internet tarayıcısı Chrome'un en güncel versiyonu yayınlandı.

Google Chrome 39 yayınlandı
Etiketler: korsan oyun yüzdesi, korsan oyun orjinal oyun farkları, neden orjinal oyun, korsan oyun, korsana hayır,

Güncelleme: 2496 Okunma
.
Beğen Yorum Yaz
 
 
 
YAZAR HAKKINDA

2 yıldır kindir.net' de editörlük ve yazarlık yapan Fatih YAZICI aynı zamanda .net geliştiricidir. Yazılım dünyasında kendisini C# ile göstermeye çalışmaktadır

Eklediği Yazı ve Programlar

 
 
YORUM YAZ
 

   
YORUMLAR | 3 Yorum
 • #3

  ulan mesela ben orjinal oyun aldim mesela oyun bozuk çıkarsa ben napabilirim ticket atsan cevap vermezler korsan oyun oynamamin büyük sebebide bu kutulu gta 5 pc aldim ama oyun hatali çıktı hatada düzelmek bilmiyor ticket attim ama haladan gelmedi işte bu yüzden orjinal oyun almiyorum

  umutcan 03 Ekim 2015 tarihinde yazmış
 • #2

  Kafan güzelmiş cemil kardeş tebrikler...

  BlackShadow 23 Aralık 2014 tarihinde yazmış
 • #1

  3 paket kaçaksa değer. ama parliment filansa sigara önemli tabi

  cemil 23 Aralık 2014 tarihinde yazmış
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil