The Elder Scrolls V: Skyrim İnceleme

The Elder Scrolls V: Skyrim İnceleme

RPG tipi oyunlar son zamanlarda büyük gelişme gösterdi. Eski fizik motorlarında RPG oyunlarında kamera görüntülerinde bile ayarlama yapamıyorduk. Şimdi ise herşey çok değişti. Artık son derece gerçekçiliği yüksek oyunlar yapılıyor. İşte The Elder Scrolls V: Skyrim de onlardan biri. Eski oyunlarının bayağı üstüne çıkan oyun gittikçe kendinide geliştiriyo. Bunuda yeni oyununda görebiliyoruz.

Önceki oyunlarındaki gibi yeni oyundada tutsak olarak oyuna başlıyoruz. Tam idam edilecekken bir ejdarha saldırısı oluyor ve yine kurtuluyoruz. Şehirden kaçmak için dehlizleri kullanarak ilerliyoruz. Bir kaç kişiyle savaşıp yendikten sonra kaçışımız bitiyor ve karlı dağlar arasında buluyoruz kendimizi.

skyrım

Oyunun grafikleri önceki oyundakiyle hemen hemen aynı. Ama tabi oldukça etkileyici. Özellikle doğa teması oldukça iyi işlenmiş oyunda bir sıra duraksayıp oynunun işleyişine bırakabiliyorsunuz kendinizi. Yabani yaşama göz gezdirebiliyorsunuz. Dağda dolaşan kurtlar ve geyikler görmek mümkün hatta bu hayvanları avlıyabiliyorsunuz bile. Şehir yaşamı ise oldukça doğal ve kaliteli yapılmış. Oyunda yapılaşmada müthiş denebilir. Mesela bir hana girdiğiniz zaman aklınıza gelebilecek herşey siz daha istemeden düşünülmüş. Oyun size büyük bir gerçekçilik sağlıyor ve adeta kılıç kalkan dönemine geri dönüş yapıyorsunuz.

skyrim

Hikayemizden kısaca bahsetmek gerekirse biz idam edilecekken idam edilen kişi Skyrim'in kralı. Ve halk ikiye bölünmüş durumda bir taraf imparatorluğun hala kurtuluşunu savunurken diğer taraf ise artık imparatorluğun yıkılması gerektiğini kurtulamayacağını düşünüyor. Bu sırada kehanetin gerçekleştiği ve ejderhaların ortaya çıktığı öğreniliyor. İşte bizim görevimizde ejderhaların imparatorluğu yok etmesini engelleme ve onları yok etme. Oyunun işleyişinde öncelikle bahsetmek istediğim kamera açısı ister kahramanımızın gözünden istersekde klasik arkadan kamera seçeneği mevcut. Dövüş dinamiklerine gelecek olursak gayet başarılı. Bazı oyunlarda kullanılan yavaşlatma sistemi burdada kullanılmış. Karakterimizi ise bir çok şekilde geliştirerek dövüşlerde daha iyi olmasını sağlıyabiliyoruz.

skyrim

Oyunda kılıçların yanı sıra büyü güçleride mevcut bu özelliklerimizi iksir hazırlayarak veya haritalarda bulunan cadıları kullanarak yaptırabiliyoruz. Zaman içinde bu özelliklerimizi geliştirip daha çok büyü gücü alabiliyoruz. Oyunda bulunan ejdarhalar ise çok güzel tasarlanmış ve grafikleri çok iyi. Yani ejderhaları öldürürken bir ara duraksayıp izlemeye dalabilirsiniz. Oyunun sesleride gayet iyi, biraz daha yükseltile bilirdi gerçi ama yeterli gibi duruyor. Sözün kısası özellikle RPG oyunu sevenler için mutlaka oynanması gereken bir oyun diyebiliriz. Yapım gayet başarılı.

Bir önceki yazımız

minecraft oyununun incelemesi

Minecraft İnceleme
Etiketler:
Güncelleme:

.
Yorum Yaz
 
 
 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil