VLC, Dell markalı bilgisayarları garanti dışı bırakıyor

VLC, Dell markalı bilgisayarları garanti dışı bırakıyor

Dell Tech Support, VLC Media player yüklü taşınabilir bilgisayarların hoparlör sıkıntısı kapsamında tamir edilmek istenirse garantiden çıkacağını bildirdi. Bir diğer medya oynatıcı KMPlayer yüklü sistemlerinde garantiden döndükleri konusunda bildirimlerde mevcut. Garanti sadece hoparlör için devre dışı kalıyor ve diğer parçaların garantisi devam ediyor. Dell Tech Support, VLC medya playerin sisteminizde kullanılmış olduğuyla ilgilenmiyor, sisteme bir kere yüklenmesi onlar için garantinin bozulacağı demek. Bu nedenlede eğer garantiye götürülecek bir bilgisayarınız varsa en azında VLC playeri komple kaldırmanız önemlidir. Türkiyeden henüz bu durumla ilgili sorun gelmedi ancak diğer ülkelerde bu durum mevcuttur.

VLC player, diğer medya oynatıcılarından fazla ses vermeye yarayan ufak özelliklerle donatılmış. Bu küçük özellik ne yazikki hoparlörlere zarar verebiliyor. Dell Tech Support, bu konu üzerine uzun bir araştırma yapmış. Bu nedenledir ki VLC player kullanan sistemlerde uzun süre VLC çalıştırdığında hoparlörlerinde ciddi zararlar görülüyor. Daha öncede aynı durum HP bilgisayarların başına gelmişti. HP VLC yüklü bilgisayarların garanti dışı kaldığını belirten diğer firmalardan.

Profesyonel bilgisayar kullanıcıları farkettiyse VLC player'in ses seviyesi normalin üzerine çıkabiliyor. Bu hoparlörün %100 seviyesinin dışına çıkması demek oluyor. Bu durum pek tavsiye edilmese de, Dell Tech Support'un yayınladığı raporda VLC'nin %100 ses seviyesi dışına çıkılmamasını ve Bios sistemlerinde bir yükseltme yapmalarını tavsiye ediyor.

Bu konuyla ilgili VLC cephesinden cevap gecikmedi. VLC'nin geliştiricisi Jean-Baptiste Kempf, bu sorunların Dell'in kötü malzeme kullandığı için meydana geldiğini idda ediyor. VLC'nin ise standart Windows API'si üzerine inşa edildiğini ve Windowsun ses sınırları dışına çıkmadığı söylüyor. VLC, resmi API'Lerle geliştirildiği için OUTPUT ayarlarında bir oynama yapılmayacağını açıkladı.

Bir önceki yazımız

Konami'nin başarılı futbol serisi Pes 2015 piyasaya sürüldü

Pes 2015 piyasaya sürüldü
Etiketler: vlc player, vlc dell garantisi,

Güncelleme: 1759 Okunma
.
Beğen Yorum Yaz
 
 
 
 
İLK YORUMU SEN YAZ
 

   
YAZAR BAŞVURU
TTindir'i Takip Edin : Rss | Twitter | Instagram | Facebook
Geri Bil